Po úspěšné digitalizaci televize zahajujeme i digitalizaci rozhlasu.
Přinášíme vyšší kvalitu a nové možnosti.
Nalaďte si vysílání s přidanou hodnotou.
Rozhlasové vysílání v České republice oslavilo v roce 2013 kulaté narozeniny. Ke svým devadesátinám dostalo dárek v podobě zahájení digitalizace.
Co přináší digitalizace nového? Technologicky lepší zvuk a více programů. Interaktivitu, propojení s mobilními technologiemi, dokonalé využití možností internetu a multimediálnost poslechu s plným využitím všech doplňkových služeb.
Přechod na digitální vysílání bude výrazně jednodušší než u TV vysílání, kde bylo obtížné zkoordinovat frekvence tak, aby se analogové vysílače včas vypínaly. U digitálního rozhlasového vysílání tomu tak není, protože pro digitální rozhlas jsou zkoordinovány kmitočty mimo stávající pásma FM a AM.
Od února 2013 jsme zahájili pilotní vysílání digitálního rozhlasu ze žižkovského vysílače v L-pásmu. Následně v březnu 2014 jsme zahájili nové pilotní vysílání digitálního rozhlasu z vysílače Praha - Strahov ve III. pásmu, které je dočasně přerušeno.
Dne 6. 8. 2015 jsme spustili Experimentální digitální rozhlasové vysílání ze žižkovského vysílače s plnohodnotným výkonem 20 kW. Na podobě vysílání spolupracujeme s Českým rozhlasem, jehož programovou nabídku multiplex DAB obsahuje.
DAB je systém pro digitální rozhlasové vysílání. Práce na vývoji tohoto standardu byly započaty v 80. letech minulého století a jako evropský standard byl vydán v roce 1995. Systém DAB může poskytnout vyšší kvalitu přenášeného audia při efektivnějším využití kmitočtů, a to zejména při využití jedno-kmitočtových sítí. Později nabídnul i možnost šíření doprovodných datových služeb.
Hlavním rozdílem mezi verzí DAB a DAB+ je v použití efektivnějšího kódování pro audio a v použití dodatečného protichybového zabezpečení. DAB+ využívá audio kodek HE-AAC v2. Použitím efektivnějšího kódování audia je možné v jednom kanále přenášet mnohem více rozhlasových modulací.
Prostou digitalizací rozhlasového vysílání možnosti nekončí. Naopak, už existuje koncept Digital Multimedia Broadcasting, který propojí audio a video na mobilních zařízeních. Systém využívá DAB jako přenosovou vrstvu. Pro kódování videa používá kodek MPEG-4 Part 10, též známý jako H. 264.