Pozemní televizní vysílání, tedy takzvaně „přes anténu“, je jako jediné na trhu pro vás, diváky, zdarma, a to na všech televizorech, které v domácnosti vlastníte. Nezáleží na jejich počtu ani umístění, tedy na tom, jestli je máte v hlavní domácnosti, na chatě nebo někde úplně jinde.
Zkrátka poplatky za příjem televizního vysílání jsou pro vás stále 0.
Tento typ vysílání je na českém trhu dominantní, využívá ho bezmála 60 % z vás. Zásadní podíl diváků se nachází regionech a mimo velká města, kde je nabídka provozovatelů televizního vysílání vyšší a také je v nich větší podíl movitých lidí, kteří za takové služby mohou platit. Mimo velká města nefunguje ani kabelové vysílání, a často ani dostatečně kapacitní internetové připojení. Pozemní televizní vysílání neboli terestrická platforma je také zásadně důležitá pro média veřejné služby, tedy Českou televizi a Český rozhlas, a pro možnost státu a měst a obcí informovat veřejnost v krizových situacích, kdy nelze spoléhat na žádné jiné platformy, jejichž spolehlivost a dosah například v období živelných katastrof jsou omezené.
V České republice je již dokončen přechod na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2, který pokrývá 99,6 % populace. Byl nutný z důvodu odebrání části televizních kmitočtů, které budou alokovány pro mobilní datové sítě „5G“. Více o této problematice čtěte na stránkách www.dvbt2overeno.cz.
Zatímco při příjmu pozemního televizního vysílání potřebujete pouze televizor nebo případně set top box, který umí dekódovat pokročilejší formu signálu a žádné další náklady Vás nečekají, náklady na satelitní vysílání jsou mnohem větší a především obnáší pravidelný poplatek provozovateli každý měsíc.
Motivem toho, proč se satelitní operátoři snaží očerňovat pozemní televizní vysílání a přetáhnout jeho uživatele právě k satelitu, je tvorba zisku. I přes to, že slibují velmi nízké poplatky, jejich výši dodržují jen nezbytně nutnou dobu a poplatky v čase velmi výrazně rostou. Oproti tomu pozemní televizní vysílání zůstává stále zdarma.